Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Czy owoce morza są zdrowe?

Czy owoce morza są zdrowe?

Owoce morza są składnikiem charakterystycznym dla kuchni śródziemnomorskiej. Mają tyle samo zwolenników co przeciwników. W Internecie można znaleźć zarówno opinie, że owoce morza to „samo zdrowie”, jak i takie, które dowodzą, że to najgorsze, co może być. Spróbujmy na chwilę zawiesić „na kołku” własne przekonania na ten temat i spojrzeć na sprawę obiektywnie.

Owoce morza – co to właściwie jest?

Owoce morza (wł. frutti di mare) są to szeroko pojęte stworzenia morskie (inne niż ryby). Można je podzielić na trzy główne grupy:

  • skorupiaki – wzięły swoją nazwę od skorupy pokrywającej ich ciało (np. homary, kraby, krewetki)
  • małże – jest to grupa stworzeń morskich, które chowają się w muszlach (należą do nich: ostrygi, mule, przegrzebki, „małże jadalne”.)
  • głowonogi  – nie mają pancerza (np. ośmiornice, kalmary)

Owoce morza zdrowe czy nie?

Krewetki i spółka są źródłem łatwo przyswajalnego białka bogatego w witaminy z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Owoce morza dostarczają też cennych składników odżywczych tj. jod, selen, fluor, żelazo, magnez, wapń czy cynk. Jest jednak jedno „ale”… Muszą być wyłowione z czystych wód. (Zbierania małży nad polskim morzem w celach kulinarno-konsumpcyjnych lepiej unikać).

Nawet jeśli mamy pewność, że zostały wyłowione z morza (czy oceanu) o czystych wodach, to trzeba liczyć się z tym, że często powodują uczulenia. Podobno ludzie z jakąkolwiek alergią powinni unikać jedzenia owoców morza. Kolejną grupą która nie powinna jeść ich zbyt często są osoby, które muszą uważać na sód w diecie. (Owoce morza zazwyczaj je się na surowo lub po ugotowaniu w osolonej wodzie.)

Jakie owoce morza wybierać?

Oczywiście, że najzdrowsze są świeże owoce morza. (Nie dajmy sobie wmówić, że to, co leży na półce w markecie jest świeże. Pomijając już fakt, że nie mamy pewności, czy zostało wyłowione z czystego morza.)

Nie każdy ma jednak tyle szczęścia, żeby mieszkać nad morzem. Czy to znaczy, że ludność z „głębi lądu” ma sobie odmawiać frutti di mare? Jasne, że nie – w końcu wszystko jest dla ludzi. Warto jednak w takim wypadku wybrać mrożonki.

Na blogu znajdziesz wiele przepisów z wykorzystaniem owoców morza. Sprawdź choćby ten na paellę z krewetkami 

Zobacz również

tagi: ,

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php