Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Historia kawy

Historia kawy

Ostatnio doszedłem do wniosku, że czas już moją przygodę z kawą przenieść na wyższy poziom. Przez wiele lat kawy nie piłem, ale jak już zacząłem, to dość szybko stałem się jej smakoszem. Nie piję dużo, staram się by nie był to mój sposób na przetrwanie pracowitego dnia, ale by była to chwila przyjemności. Fajny rytuał, który wprawia mnie w dobry nastrój.

Oczywiście interesują mnie takie tematy jak parzenie idealnego espresso, czy różnica między cappuccino a caffe latte. Ale jak w każdym moim hobby, chcę dogłębnie poznać temat i wrócić do korzeni.

Dlatego właśnie na początek zadałem sobie pytania skąd naprawdę pochodzi kawa, od kiedy jest znana i jak wyglądały jej początki w zachodnim świecie, w dawnych czasach, kiedy nikt jeszcze nie śnił o sieciówkach jak Costa Coffee czy Starbucks. ;-)

Skąd pochodzi kawa?

Jak podaje Wikipedia, jeszcze przed nastaniem naszej ery kawowiec jako roślina był znany i wykorzystywany na terenie dzisiejszej Etiopii, jednak był spożywany zuuupełnie inaczej niż nasza ukochana kawa.

owoce-kawowca

Tak wygląda kawa jeszcze zanim zamieni się ciemnobrązowe ziarna

Prawdziwa historia kawy pod postacią naparu sporządzonego z palonych, a następnie mielonych ziaren kawowca, zaczyna się dopiero w XIII-XIV wieku naszej ery i jest ściśle związana z kupcami arabskimi, czyli jednymi z najlepszych biznesmenów dawnych czasów. :) To właśnie oni rozpowszechniali początkowo kawę w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tą drogą kawa przybyła do Turcji, gdzie w XVI wieku otwarto pierwszą kawiarnię.

Kawa zakazana

Co ciekawe, kawa była przez długi czas traktowana jako zakazana używka i szczególnie nieprzychylnie traktowana przez przywódców religijnych. Jak to jednak bywa z prohibicją, wszędzie przynosiła ono odwrotny do zamierzonego efekt, i koniec końców kawa już jako legalny, pobudzający rarytas wędrowała bardzo powoli ku zachodniemu światu. – Swoją drogą czy nie wydaje Wam się to dziwnie podobne do tego obserwujemy w dzisiejszych czasach? Historia lubi się powtarzać. ;-)

Za faktycznych dostarczycieli kawy do Europy można jednak uznać Turków, którzy swego czasu bardzo mocno rozpychali się po całym świecie, a będąc w odwrocie pozostawiali po sobie cały zbędny bagaż – np. w postaci zapasów kawy. I właśnie tym sposobem Europejczycy mieli wejść w posiadanie sporych zapasów czarnych ziaren.

Kawa jako produkt arabski, czyli domyślnie zawierający pierwiastek szatański, musiała być zaaprobowana przez samego papieża, a nieprzyzwyczajeni do jej smaku Europejczycy szybko wpadli na pomysł dosmaczenia czarnej kawy cukrem i mlekiem. :-)

Kawa - skąd pochodzi i jej historia

Kawa w Polsce

W Polsce historycznie kawa nie cieszyła się zbyt dobrą opinią, raczej była uznawana za niesmaczną i wręcz szkodliwą dla zdrowia. Na przełomie XVII i XVIII wieku zadomowiła się jednak w naszym kraju za sprawą królów, będących jej smakoszami.

Nie przypadkowo moda na kawę zaczęła się w najbardziej otwartym na świat i niecodzienne towary polskim mieście, czyli w Gdańsku. To właśnie tu powstały pierwsze polskie kawiarnie. Co ciekawe, dopiero w XX wieku powszechne stało się kupowanie kawy palonej (a nie surowych ziaren jak wcześniej), co znacznie ułatwiło przyrządzanie jej w domowym zaciszu.

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php